BREAKINGNEWS: Pani Natalia Jerzak, nasza nauczycielka wiedzy o kulturze, absolwentka Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów na wrocławskiej ASP, została uhonorowana Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za swoją pracę magisterską pt. “Współczesny druk na tkaninie w Polsce”. Uroczyste wręczenie odbyło się w sali senatu Uniwersytetu Warszawskiego 10 grudnia.

Praca „Współczesny druk na tkaninie w Polsce” jest analizą historii druku tekstylnego na ziemiach polskich. W swym zakresie obejmuje okres od drugiej połowy XVIII wieku do dzisiaj. Stanowi kompleksowy opis poszczególnych technik i technologii przenoszenia wzorów na tekstylia, z uwzględnieniem ewolucji farb i barwników : od ludowego druku stemplowego, poprzez druk stemplowo mechaniczny, druk wałowy, sitodruk przemysłowy (płaski i rotacyjny), sitodruk ręczny, aż do druku cyfrowego.

Prócz rozwoju technologicznego, praca bada i opisuje poszczególnych artystów, grupy rzemieślnicze i artystyczne oraz szkoły, zajmujące się powierzchniowym zdobieniem tkanin, tym samym przybliżając odbiorcy pojęcie Polskiej Szkoły Tkaniny i wpływ tradycji na współczesny design. Wnioskiem końcowym jest nadzieja na dalszy rozwój polskiego wzornictwa tkanin, do którego chciałaby się przyczynić sama autorka pracy.

Praca magisterska została samodzielnie zaprojektowana i wydana przez autorkę. Ilustracje zostały wydrukowane na specjalnym papierze z domieszką włókien bawełnianych. Okładkę stanowi wzorzysta tkanina autorskiego projektu. Materialna forma pracy jest dopełnieniem jej treści.

Natalia Jerzak – tegoroczna absolwentka Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Dwukrotna stypendystka Rektora za wyniki w nauce. Uczestniczka wystaw malarskich, rysunkowych, site-specific i akcji performatywnych. Specjalizuje się w sitodruku na tekstyliach i projektowaniu wzorów. Tkaniny z jej wzorami były prezentowane na wystawie „Wątek-TKANINA-splot-wzórjakość” podczas Wawa Design Festiwal w SOHO Factory w Warszawie, na Festiwalu Tkanin w Concordia Design w Poznaniu, w 10 10 Gallery w Knoxville, w Stanach Zjednoczonych oraz w Chinach. Obecnie pracuje w Spółdzielni Socjalnej PANATO we Wrocławiu, kontynuując przygodę z sitodrukiem i planując kolekcję ubrań z rysunkami swojego autorstwa.