… osobę niepełnosprawną trzeba przede wszystkim dostrzec, zbliżyć się do niej i wtedy dopiero można zobaczyć w niej zwyczajnego człowieka, który tak samo jak my, ma uczucia, talenty, ambicje, różne potrzeby i bardzo chce żeby go normalnie traktować. Lęk przed chorymi osobami wynika najczęściej z niewiedzy. Niewiemy jak się zachować. Najchętniej byśmy się odwrócili – ten odruch też trzeba zrozumieć. Wszyscy chcielibyśmy być piękni, młodzi i bogaci przez całe życie. Na widok strasznie okaleczonej osoby odwracamy się odruchowo. Niektórzy się odwracają i uciekają, ale są też tacy, którzy potrafią się zatrzymać, i pomimo tego, że też się boją, w końcu zaczynają rozumieć, że to też zwyczajny człowiek, który może nie ma nóg, ale ma za to wózek i potrafi z tym żyć…

Anna Dymna – aktorka, prezes fundacji „Mimo wszystko”

Uczniowie z klas 3 mieli niecodzienną okazję uczestniczyć 16 czerwca 2015 r. w warsztatach „Oswoić nieznane”. Zajęcia zorganizowane zostały dzięki współpracy z Fundacją „Eudajmonia” ( nazwa pochodzi z j. greckiego i w najbardziej ogólnym sensie oznacza stan pełnego, racjonalnie uzasadnionego zadowolenia i satysfakcji z własnego życia) i obejmowały tematykę dotyczącą osób z niepełnosprawnościami. W trakcie zajęć warsztatowych uczniowie wspólnie z osobami niepełnosprawnymi zmierzyli się ze stereotypami istniejącymi w tym obszarze, mieli możliwość analizowania trudności i barier z jakimi w codziennym życiu borykają się osoby z dysfunkcjami oraz zdobyli informację o sposobach i metodach ich przełamywania. Warsztaty były realizowane z wykorzystaniem metod aktywizujących, w tym symulacji różnych niepełnosprawności oraz odgrywania ról, co znacząco wpłynęło na ich atrakcyjność.

Dziękuję Wam za wzorową, aktywną postawę podczas zajęć. Wierzę, że zdobyta podczas warsztatów wiedza przybliżyła Was do świata osób niepełnosprawnych.

Katarzyna Hodera
pedagog