11 października uczniowie Technikum 15 wraz z opiekunami zwiedzili jedną z najbardziej tętniących życiem metropolii Europy – Berlin. Miasto niczym magnes przyciąga artystów, muzyków i  kreatywnych ludzi z całego świata stając się dla wielu z nich nowym domem. Berlin jest stolicą i równocześnie największym miastem Niemiec. Liczy ok. 3,5 mln mieszkańców. Miasto posiada 979 mostów, 180 muzeów, 53 teatry oraz 3 opery.

Zwiedzanie Berlina rozpoczęliśmy od Muzeum Egipskiego (Ägyptisches Museum) , które zawiera jedną z największych w Europie kolekcji zabytków starożytnego Egiptu, w tym najsłynniejsze popiersie królowej Nefretete odnalezione przez Ludwiga Borchardta w 1912 roku w Tell el-Amarna. Zobaczyliśmy również resztki Muru Berlińskiego – dziś jako najdłuższa na świecie galeria na wolnym powietrzu o długości nieco ponad 1,3 km. Galeria East Side prezentuje ponad 100 malowideł ściennych artystów z całego świata. Prawdopodobnie najbardziej znanym z nich jest „Braterski pocałunek”.

Idąc w stronę Alexanderplatz podziwialiśmy XIII wieczny gotycki Kościół Mariacki.

Nad Alexanderplatz wznosi się wieża telewizyjna(Fernsehturm), najwyższy pukt widokowy Berlina. Na 207 metrze znajduję się kawiarnia, która obraca się wokół własnej osi. W trakcie godzinnego obrotu można podziwiać różne panoramy Berlina. 

Ostatnim punktem naszego programu była wizyta w Reichstagu . Neorenesansowy budynek, zaprojektowany przez Paula Wallota, został ukończony w 1894 roku. Niestety w 1933 roku został częściowo zniszczony przez pożar, a w czasie II Wojny Światowej został zrujnowany. Reichstag odbudowano w latach 60 XX wieku, a po zjednoczeniu Niemiec, w 1994 roku podjęto decyzję o modernizacji budynku, tym razem projekt powierzono brytyjskiemu architektowi sir Normanowi Fosterowi. Z dawnego Reichstagu pozostała praktycznie tylko fasada z napisem “Dem Deutschen Volke” (“Narodowi niemieckiemu”). Na szczycie umieszczono stalowo-szklaną kopułę. Odwiedza ją codziennie ok. 8000 turystów, którzy oprócz przeszklonego widoku na sale obrad mają do dyspozycji umiejscowioną na najwyższym piętrze restaurację.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wybranych miejsc Berlina.