Sztuka ma niezwykłą moc budowania więzi między twórcą a odbiorcą, dlatego hasłem przewodnim siódmej edycji „Wymiany Młodego Designu” są „ZBLIŻENIA”. Podczas gdy dzieła naszych studentów i studentek będą prezentowane w Technikum nr 15, w foyer wrocławskiej filii Uniwersytetu SWPS będzie można oglądać zdjęcia i prace multimedialne uczniów technikum. Zapraszamy na wernisaż i wystawę!
 
Czym jest „Wymiana Młodego Designu”?
„Wymiana Młodego Designu” to cykliczne wydarzenie Uniwersytetu SWPS i Technikum nr 15, polegające na wymianie grafik, zdjęć i obrazów pomiędzy uczniami technikum a naszymi studentami i studentkami. Zespół ekspertów wyłania najlepsze prace, które trafiają na wystawy w technikum i naszej uczelni.
 
Co wyróżnia VII edycję?
W tym roku we wrocławskiej filii Uniwersytetu SWPS będzie można oglądać prace uczniów stworzone w pracowni fotograficznej i multimedialnej, wybrane przez Jakuba Kamińskiego, Bartosza Partykę, Pawła Wojasa i Marka Sosnowskiego.
 
“Wszechobecny zgiełk obrazów, dźwięków, rozmów, komunikatów i opinii, ten ogarniający nas zewsząd hałas, głód informacji, jakichkolwiek informacji jest naszą codziennością, naszym powietrzem – czymś tak naturalnym, że większość ludzi nie wyobraża sobie bez tego życia. Natomiast fotografia kusi nas ciszą… Nie każda fotografia. Na pewno nie ta z wycieczki czy selfie – one są zwykle głośne i puste, bo zawarte jest w nich tylko pragnienie dostrzeżenia, zauważenia, odrębności. Ale fotografia, która powstała z namysłem – ta skupiona, szukająca porozumienia, wznosząca się ponad poziom obserwacji na poziom komentarza, a czasem nawet wypowiedzi – zatrzymuje nas obietnicą cichej rozmowy twórcy z widzem. Cichej, intymnej, osobistej i w każdym wypadku niepowtarzalnej. Siódma wystawa fotografii z naszej szkoły jest trochę inna od poprzednich, bowiem zdecydowaliśmy się pokazać – oprócz trzech małych wystaw indywidualnych – również pojedyncze fotografie powstałe na zajęciach. Zawsze żal mi było, że tak wiele tak dobrych zdjęć odkładanych jest „na potem”, na wystawę indywidualną, do której za często jednak nie dochodzi. Nie każdy bowiem decyduje się na drogę twórczości, szczególnie, że jest to droga tak długa i żmudna. Chciałbym, żeby oglądający wystawę poczuli to, co odbieraliśmy my, wybierając te fotografie: ciszę. I prawdę. A dlaczego „ZBLIŻENIA”? W zamierzeniu tytuł oznacza rozmowę twórcy i widza.”
🔵 Paweł Wojas
kurator wystawy
 
Wyjątkowym, nowym elementem bieżącej edycji będzie prezentacja wyników ogólnopolskiego Przeglądu Młodzieżowej Reklamy Społecznej w kategoriach plakatu, filmu reklamowego i spotu radiowego. Opiekunem przedsięwzięcia jest Andrzej Szot, natomiast w jury konkursu obradowali wykładowcy z Uniwersytetu SWPS: Mateusz Antczak, Wojciech Jastrzębski, Tomasz Szeligowski, Mariusz Wszołek (z kierunku grafika) oraz Magdalena Obszarny i Marek Obszarny (z kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna).
“Przegląd Młodzieżowej Reklamy Społecznej – PeMrSa – który w tym roku odbywa się po raz pierwszy, ma na celu zaprezentowanie twórczości młodzieży (…) Celem konkursu jest jednak przede wszystkim zaprezentowanie problemów społecznych, spraw, może także marzeń młodzieży (…) Dlatego hasło tegorocznego konkursu to „My i nasze sprawy”. Wystawa pokonkursowa to moment, w którym uczestnicy przeglądu będą mogli nawzajem poznać swoją twórczość, wymienić się doświadczeniami, doznać wrażeń estetycznych, słuchowych. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace w trzech kategoriach: film reklamowy, plakat, reklama radiowa. Myślę, że podczas wystawy pokonkursowej będziemy mogli doświadczyć, jak kreatywna i zdolna jest młodzież, ale także spotkać się z problemami młodego pokolenia i zadać sobie pytanie: co my, dorośli, możemy z tym zrobić? Kolejnym ważnym aspektem, jaki przed nami się rysuje, jest kwestia, czy problemy społeczne prezentowane nam przez młodzież są uniwersalne i bliskie, czy też nowe i odkrywcze.”
🔵 Andrzej Szot
kurator wystawy
 

Wernisaż odbył się w foyer wrocławskiej filii Uniwersytetu SWPS (ul. Ostrowskiego 30B) 4 kwietnia 2023 r. o godz. 18.00.

Fotorelacja:
Wiktoria Gorząd