6 czerwca w naszej szkolnej Młodej Galerii, odbył się wernisaż wystawy malarstwa naszego mistrza z klasy 3TC – Pawła Maciaka. Galeria pękała w szwach, a zachwytów nie było końca. Wielkie, barwne portrety przyciągały intensywnością i fotograficzną precyzją.

Kuratorem wystawy (na którą wciąż zapraszamy) jest Anna Jankowska. Wychowawca Pawła, Marek Sosnowski, o wystawie pisze:

Lustra dzisiaj produkowane odbijają rzeczywistości dosłownie, bez szczególnej transpozycji, jedynie z różnicą jasności i nakładających się charakterów kolejnych warstw odbitek, ale mogą, użytym barwionym szkłem, transponować barwę i skalę jasności.
Odrębny problem akceptowanej transpozycji obrazu stanowią historyczne lustra: złote, brązowe i srebrne. Lustrami były wypolerowane powierzchnie o miękkich odbiciach i odbijały obrazy wyraziście w ograniczonej odległości i nie tak, lak późniejsze powierzchnie niklowe czy chromowe.

Malarstwo Pawła natomiast istnieje nie tylko dla widza w czasie jej bezpośredniego oglądu, ale i ruchu w przypadku jej występowania na stworzonym portrecie czy portretach.

Fascynujące odwzorowanie popowych twarzy kultury współczesnej urzeka fotograficzną szczegółowością i maskowaną interpretacją autora.

Należy zobaczyć.

Fotorelacja:
Karolina Wiszniewska
Natalia Gawron