7 listopada uczniowie wszystkich klas technika ochrony środowiska odwiedzili Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia” w Wałbrzychu. Celem wyjazdu było poznanie technologii wydobycia węgla kamiennego metodą głębinową oraz jego przeróbki i wykorzystania w najstarszym zagłębiu tego typu w obecnych granicach Polski. Uczniowie zwiedzili zabytkowy i zrewitalizowany kompleks dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia”, w którym zakończono działalność przemysłową w 1996 r.

Podczas zwiedzania, pod kierunkiem przewodników-górników KWK Wałbrzych, uczniowie TOŚ wraz z opiekunami poznali historię górnictwa na tym obszarze, infrastrukturę zakładu i górnicze tradycje. Spacerując po kompleksie rozciągającym się na powierzchni 4,5 ha i na kilku poziomach można było zobaczyć nie tylko podstawowe elementy zabudowań kopalni i parku maszynowego, ale przede wszystkim usłyszeć o trudach górniczej pracy, która w Dolnośląskim Zagłębiu Węglowym wiązała się ze szczególnym niebezpieczeństwem.

Po odwiedzeniu Wałbrzycha uczniowie TOŚ będą już wiedzieli, gdzie w kopalni jest strop, kim jest sztygar, ile guzików jest na górniczym mundurze i jak wyglądała szatnia dla górników 🙂

Opiekunami grupy były p. Monika Kaczmarek, p. Justyna Krynicka, p. Barbara Maniewska-Nowosiadły i p. Agnieszka Seremak.