W dniach 23.10. i 4.11. w ramach „Strefy Młodzieży” gościliśmy na Uniwersytecie SWPS, gdzie młodzież z naszej szkoły uczestniczyła w spotkaniach psychologicznych prowadzonych przez psychoterapeutę p. Michała Pozdała.

Wykłady odbywają się w ramach Szkolnego Koła Miłośników Psychologii. Pierwsze spotkanie dotyczyło profilaktyki zaburzeń nastroju w okresie dorastania. Podczas spotkania prowadzący starał się odpowiedzieć na pytania: Jak odróżnić zwykłego „doła” od depresji? Czy ludzie, którzy grożą samobójstwem rzeczywiście je popełniają? Na co zwracać uwagę, gdy nasi bliscy przeżywają trudne chwile? Co tak na prawdę oznacza samookaleczanie?

Ponadto rozmawialiśmy o symptomach depresji młodzieżowej i poznaliśmy miejsca w których można szukać pomocy. Kolejne spotkanie poruszało problem ryzykownych zachowań seksualnych. W grudniu wybieramy się na wykład dotyczący zaburzeń lękowych, a w styczniu zapoznamy się z profilaktyką zaburzeń odżywiania. Dowiemy się min: Czym są bulimia i anoreksja? Kiedy nie lubienie własnego wyglądu zaczyna być poważnym problemem? Czy można się uzależnić od budowania masy mięśniowej i ćwiczeń na siłowni? Dlaczego tak wielu ludzi nie akceptuje własnego wyglądu? Gdzie szukać pomocy, jeśli my albo nasi bliscy mamy problem z postrzeganiem własnego ciała?

Opiekun:
Katarzyna Hodera