Rocznik ’98. Od 2014 roku uczeń Technikum nr 15 na kierunku technik cyfrowych procesów graficznych. Specjalność wybrał świadomie ze względu na zdolności manualne i zainteresowanie grafiką komputerową. Prowadzi aktywny tryb życia. W wolnym czasie lubi malować, biegać i spotykać się z przyjaciółmi.
Moja twórczość artystyczna rozpoczęła się od najmłodszych lat. Już w przedszkolu zostawałem wielokrotnie chwalony za zdolności plastyczne, które, jak mówiono, były zadziwiające jak na tak młody wiek. Początkowo posługiwałem się wyłącznie kredkami i ołówkiem, przedstawiając postacie z kreskówek i gier. W okresie tym oswajałem się z podstawowymi technikami plastycznymi, ćwiczyłem dokładność, skupiając się na detalach. Moje prace były z dnia na dzień coraz lepsze a odzwierciedlenie postaci coraz dokładniejsze. Z czasem przerysowywanie ilustracji przestało mnie satysfakcjonować i zaczynałem kreować własne pomysły. Były to głównie postaci fantasy i science-fiction. Wiele pomysłów rodziło się z obejrzanych w tym czasie bajek i zabawek LEGO, które zbierałem. Moja przygoda z malarstwem zaczęła się w szkole podstawowej, za sprawą sąsiadki, która była plastyczką. Dzięki niej miałem dostęp do porządnych pędzli i farb. Łatwość i intensywność koloru, jakie dały mi farby akwarelowe, rozwiały moje sceptyczne nastawienie do tej techniki. Rozpoczął się wtedy okres, kiedy kredki odstawiłem na bok i każdego dnia oswajałem się z pędzlem.
Trudności z przemaczaniem papieru, popełnianiem błędów, których nie można było wymazać gumką jak w przypadku ołówka, przestały mi przeszkadzać. Uczyłem się na błędach i w krótkim czasie bardzo rozwinąłem się technicznie. Ilustracje, które malowałem, nawiązywały w dalszym ciągu do postaci fantastycznych, których niezwykłe formy zawsze mnie fascynowały.
W szkole podstawowej zdobyłem dużą ilość nagród w konkursach szkolnych, międzyszkolnych i powiatowych. Zawsze przychodziło mi to z ogromną łatwością. Moje zdolności były bardzo wyróżniane, a nauczyciele niejednokrotnie nakłaniali mnie do wykonania kartek świątecznych, plakatów itp. na rzecz szkoły.Przez trzy lata gimnazjum brałem udział w wielu konkursach, głównie na szczeblach powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich, na których wielokrotnie zajmowałem wysokie miejsca. Moim największym osiągnięciem w tym czasie było 1. miejsce w Konkursie Ogólnopolskim przeprowadzonym przez Wrocławki Klub Anima pt. ,,Fantastyczny kosmos”. W tym samym czasie zainteresowałem się grafiką komputerową. Programy graficzne dawały mi znacznie więcej możliwości od tradycyjnych technik plastycznych.
Moja aktualna szkoła daje mi możliwość artystycznego rozwoju, o czym przekonałem się dość szybko. Już w pierwszej klasie przygotowałem wraz z wychowawcą panem Markiem Sosnowskim moją pierwszą wystawę autorską. Na wernisaż przyszli uczniowie z mojej szkoły, nauczyciele, rodzina, jak i ludzie z zewnątrz. Spotkałem się z ogromną ilością pochwał i gratulacji oraz kilkoma propozycjami m.in. udzielenia wywiadu do Internetowego Czasopisma Międzyszkolnego drugastrona.eu wraz z nadesłaniem prac oraz wzięcia udziału w krótkim portrecie dokumentalnym na festiwal w Łogowie.
W technikum w dalszym ciągu biorę udział w konkursach i projektach, tym razem nakierowanych na grafikę komputerową. Co tydzień uczęszczam na warsztaty plastyczne do pani Anny Jankowskiej. Gatunek, w którym rozwijam swój szkic i rysunek, to martwa natura. Pomaga mi ona przede wszystkim na przedstawianie obrazu, który widzę, na papier, skupiając uwagę głównie na światło, cień i teksturę przedmiotów. Uczę się oddawać je w sposób jak najbardziej realistyczny, wykorzystując do tego celu rozmaite pędzle, ołówki i inne przedmioty. Wiem, że jeśli opanuję ten gatunek, poradzę sobie z innymi, w których światło i barwa stanowią fundament. Jestem przekonany, że dzięki tym warsztatom i własnej pracy w wolnym czasie, mam szansę osiągnąć wysoki poziom artystyczny w przyszłości.
Więcej prac Pawła możesz zobaczyć na jego profilach na debutonie i digarcie: