Nieco zaskoczeni ujęciem zagadnienia Kosmosu jako potencjalnego obszaru działań zawodowych udaliśmy się na Uniwersytet Wrocławski, by w gronie uczniów z wrocławskich liceów oraz innych zainteresowanych poszerzyć naszą wiedzę w tej dziedzinie.
Istotnie, kosmos to nie tylko scenario dla filmów fantastycznych, lecz prężnie rozwijająca się branża zawodowa.
Wykład inż. Justyny Pelc, poprzedzony uroczystym powitaniem wszystkich gości przez rektora Uniwersytetu Wrocławskiego prof.dr.hab. Adama Jezierskiego w niezwykle systematyczny sposób ukazał nam wiele obszarów tej branży.
Turystyka kosmiczna, górnictwo kosmiczne i eksploracja innych planet i księżyców tj. robotyka kosmiczna – to sektory wymagające wielu studiów i badań oraz nowych uregulowań prawnych.
Dowiedzieliśmy się, że ambitne plany naukowców zakładają powrót człowieka na Księżyc w 2024 roku oraz zdobycie Marsa już za 30 lat.
W sposób szczególny poruszyła nas tematyka tzw. kosmicznych śmieci, tzn. zużytych części rakiet, nieczynnych już satelit lub ich fragmentów powstałych w wyniku kolizji albo eksplozji, które to pozostają w orbicie okołoziemskiej i zaśmiecają uniwersum.
Czy z tym problemem przyjdzie się zmierzyć w przyszłości młodzieży naszej szkoły uczącej się w klasach o profilu Ochrona środowiska ? Czy niebawem wykupimy bilet na wycieczkę do gwiazd ? Zobaczymy….:)
Uczniowie klasy 1AB o profilu Ochrona środowiska i nauczyciel Dorota Orylska