Europejski Dzień Języków jest obchodzony co roku 26 września. Wydarzenie to ma zwrócić uwagę na bogactwo języków w Europie: ponad 200 języków europejskich, 24 języki urzędowe UE, około 60 języków regionalnych i języków mniejszości oraz wiele innych języków, których używają osoby z innych części świata. 26 września, a także w tygodniach poprzedzających i następnych, w całej Europie organizowane są kursy językowe, gry, debaty, konferencje, programy radiowe, konkursy i inne imprezy dla każdego.

23 września w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków uczniowie Technikum nr 15 wzięli udział w warsztatach językowych w Österreich Institut , aby sprawdzić swoją znajomość języka niemieckiego. Zajęcia pod hasłem “Lustiges Lernen” z elementami krajoznawczymi poprowadził lektor Instytutu Austriackiego.
Zajęcia te nie tylko wzbogaciły warsztat językowy naszych uczniów, ale dostarczyły im ważnych informacji o życiu w Austrii, o tym, jak spędzają wolny czas ich austriaccy rówieśnicy, co jedzą, gdzie wyjeżdżają na wakacje.

Kolejnym etapem obchodów Europejskiego Dnia Języków był konkurs językowy na tłumaczenie tekstu wybranej jednej z trzech piosenki z języka angielskiego. W tym roku uczniowie mieli do wyboru piosenki z repertuaru zespołów: The Smiths, Fall Out Boy i Cage the Elephant. Największym wzięciem cieszył się tekst piosenki Drones in the Valley zespołu Cage the Elephant.

Nasi uczniowie mieli również okazję wzięcia udziału w konkursie na tłumaczenie piosenki w języku niemieckim.
W konkursie wzięło udział 12 uczniów, którzy zmagali się z ambitnym tekstem utworu Neny – 99 Luftballons, Andrei Berg – Du hast mich tausendmal belogen i dla poczatkujacych (kl.1) – Ich stehe auf und bin gut drauf.

Natomiast 26 września mieliśmy zaszczyt reprezentować naszą szkołę na koncercie pt. “Wielojęzyczna Europa” organizowanego już od wielu lat w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków we Wrocławiu przez Komisję Europejską Przedstawicielstwo w Polsce oraz między innymi British Council i Alliance Francaise.
Serdecznie dziękujemy Małgorzacie Paradzie (1TC) za piękne i profesjonalne wykonanie piosenki “California Dreaming”! Wykonanie spotkało się z ciepłym i entuzjastycznym przyjęciem ze strony publiczności. Sami się przekonajcie- plik MP3 z nagraniem fragmentu występu w załączeniu!

Wszystkim uczestnikom konkursów i warsztatów serdecznie gratulujemy!

Zespół nauczycieli języków obcych