Jesień 1957 roku była zimna i deszczowa jak obecnie. Do Wrocławia z wizytą prywatną zawitał Andrzej Wajda, już wtedy uznany i nagradzany młody polski reżyser, niespełniony malarz. Przechadzając się ze znajomymi w ten listopadowy wieczór wzdłuż nasypu przy Bogusławskiego kątem oka widzi zwartą bryłę budynku szkoły na ulicy Skwierzyńskiej. W tamtym czasie mieściło się tu Technikum Chemiczne i połączone z nim Technikum Gazownicze. Andrzej oczywiście nie miał o tym pojęcia. Budynek jednak wywarł na nim tak ogromne wrażenie, że już na początku 1958 roku postanawia porzucić Łódź i swoją kolejna produkcję zrealizować we Wrocławiu, także u podnóża szkoły na Skwierzyńskiej. Do realizacji dochodzi na wiosnę tego samego roku, a przy nasypie kręcone są ważne sceny plenerowe śmierci Maćka Chełmickiego. Reżyser swoje dzieło nazywa miesiąc później “Popiół i diament”.
 
Oczywiście nie macie o tym pojęcia, więcej, niewiele Was to obchodzi; podejrzewamy że niewielu z Was kiedykolwiek przebrnęło przez pełny obraz Wajdy ze zrozumieniem. Postanowiliśmy coś z tym zrobić.
 
Ogłaszamy zatem szybki konkurs artystyczny. Szybki ale ważny, szczególnie teraz. Konkurs na artystyczną interpretację jednego z 59. tytułów obrazów filmowych Pana Andrzeja Wajdy. (pełna lista tutaj: http://www.filmweb.pl/person/Andrzej.Wajda
 
Piszesz, rysujesz, rzeźbisz, kręcisz, projektujesz … zrób coś w hołdzie, zrób coś dla siebie i Niego, zrób coś dla nas.
Nagroda jest wielka i wspaniała.
 
Prace prosimy składać w terminie 30 dni od daty ogłoszenia tego konkursu u prof. Marka Sosnowskiego. Forma dowolna.
Konkurs będzie dystrybuowany pod tytułem: “Nie znam Wajdy, znam Jego twórczość – szybki konkurs artystyczny”.
 
Na wszelkie pytania bardzo chętnie odpowie organizator i fundator głównej (wielkiej i wspaniałej) nagrody – prof. Marek Sosnowski.
 
Zapraszamy.